canisterapie.cz
POMOCNÉ TLAPKY - Canisterapie
Dokud můžeme pomáhat, pomáhejme! Nikdy nevíme, kdy pomoc jiných budeme sami potřebovat.

 

Canisterapie- článek od Olgy Tomášů

Publikováno: 9. 8. 2009

CANISTERAPIE  je podpůrná terapie pomocí psů, která  se využívá pro zlepšení psychického i fyzického stavu člověka a uplatňuje se také při výchově a vzdělávání.

CANISTERAPEUTICKÝ TÝM tvoří psovod a pes, kteří absolvovali canisterapeutické testování /viz testovací řád/. Canisterapeutický tým pracuje s klientem a jeho asistentem. Kladného výsledku dosáhneme canisterapií pouze tehdy, když klient pozitivně vnímá přítomnost psa i psovoda, psovodovi tato práce přináší dobrý pocit a psovi radost.

Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky od roku 2001 testuje canisterapeutické týmy dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim.

Zástupci Pomocných tlapek a canisterapeutické týmy, které s Pomocnými tlapkami spolupracují, navštěvují tato zařízení:

  1. Hospic Plzeň
  2. Domov seniorů Harmonie Mirošov
  3. Dětský domov pro děti s kombinovanými vadami Beroun
  4. Canisterapie na ZŠ Čechova Rokycany

 

ad2/ Domov seniorů Harmonie navštěvuje tým Markéta Hušková a Lenka Brojová se psy Henessi, Anča, Bára, Amor, Frenča a s dvěma kocoury Matýskem a Čendou pravidelně každé úterý.V zařízeních tohoto typu považujeme za nejvýznamnější faktor navození dobré psychické pohody a nálady.

Nejprve tým navštíví společenskou místnost, kde už senioři své kamarády očekávají a mají pro ně předem nakoupené a připravené piškoty, které jim na konci sezení za odměnu rozlámou a podávají.Tím procvičují hrubou i jemnou motoriku rukou. Pravidelnost návštěv, motivace mít ve správný den připravené piškoty a stejně tak  i zapamatování si jmen psů a koček podporuje udržování slábnoucí paměti klientů. Návštěva  motivuje klienta k pohybu-musí dojít do společenské místnosti, kde na ně čeká jejich oblíbený kamarád. Klient naváže komunikaci se psem, ale i s psovodem, může si popovídat, vyprávět o svých zážitcích se zvířaty apod. V neposlední řadě si hlazením psů stimuluje nervová zakončení  prstů a dlaní, prohřívá je a tím příjemně uvolní ztuhlé svaly celé ruky.

Následuje návštěva pokojů s ležícími klienty, kde vše probíhá obdobně. Navíc se přikládají pejsci /kočky/ k tělu, pod nohy, ruce a na klín, a tak se prohřívá  a uvolňuje  málo mobilní nebo imobilní ztuhlé svalstvo.

 

ad 3/  Manželé Tomášů, Lenka Brojová a Pirnerovi navštěvují se svými psy už sedm let Dětský domov v Berouně.Tehdejší ředitel zařízení nebyl psům příliš nakloněn, ale pro  „své“ děti chtěl to nejlepší, proto řekl, že pokud uvidí, že alespoň jedno dítě bude  pozitivně reagovat nebo se dokonce smát, tak canisterapii povolí. Byla jich většina…

Navštěvují se děti neslyšící, které si psy hladí, procházejí se s nimi na vodítku, dávají piškoty a češou je,snaží se na ně mluvit. Tyto činnosti jsou určitou formou tělocviku a motivací ke komunikaci se zvířetem, ale i s „cizím“ člověkem. Podílejí se tedy na sociálním rozvoji, rozvoji citových projevů a poznávání.

Děti nevidomé navštěvuje nejvíce Jirka Tomášů. V zařízení pracují převážně ženy, přesto, nebo právě proto si hlavně kluci Jirku oblíbili a rádi s ním komunikují a užívají si nové zážitky. Nejdříve všichni se psy relaxují opřeni zády a zátylkem. Následuje chůze se psem ve slepeckém postroji. Některé děti už chodí dokonce samy, ty, které mají z důvodu přidruženého tělesného postižení s chůzí problémy, se musí přidržovat a  jistit. Děti mají pocit větší samostatnosti, pokud je vede pes a ne člověk, některé mají hrdý pocit, že ony vedou psa.. Rozvíjí se v pohybu, orientaci v prostoru, hrubé i jemné motorice- navlékání obojku, připnutí vodítka, oblečení slepeckého postroje, házení míčku, hlazení, česání, pamlskování.. Nevidomé děti se také učí poznávat nové: pes má čtyři nohy, mokrý čumák, ocas, těsným kontaktem rukama nebo celým tělem vnímají, jak dýchá…

Ležící nebo málo pohyblivé děti se pod vedením fyzioterapeutky Míši polohují, a tím se  jim uvolňují spasmy končetin, které se poté dají lépe rehabilitovat. Psi se přikládají pod nohy a podél těla, nejlépe z obou stran na ruce. Některé děti, jako třeba Verunka, se pokládají bříškem přes psa, aby dávali kolínka pod sebe, čímž se podporuje příprava na lezení. Do spastických rukou se vkládá piškot, aby ho psi chtěli dostat ven, a čumákem a jazykem tak masírovali ruce a uvolňovali křeče. Ležící děti se špatně vyprazdňují, a  proto se osvědčilo natírat bříško od pupíku dolů sýrem nebo sádlem, které pak psi olizují a touto masáží stimulují peristaltiku střev a děti se poté snadněji vyprázdní. Dětem, které mají problémy s přijímáním potravy, se osvědčilo natírat bříško od pupíku nahoru, některým to vyvolává  zvýšenou tvorbu žaludečních šťáv a lepší chuť k jídlu.

 

Další články v rubrice

 
 
© Pomocné tlapky o. p. s. - canisterapie, 2009 - 2021